A kottaírás története – a tintától a digitális kottáig

Valószínűleg az első kották lejegyzői még csak elképzelni sem tudták azt, ami már a valóság, hogy mi mindent meg lehet tenni interneten keresztül egy kottával, és milyen egyszerűen és gyorsan megy a kottaírás a jobbnál jobb szerkesztő programokkal. Hosszú út vezetett a kézi kottaírástól a mai modern digitális kották világáig. A hatvanas évektől fogva számos kísérlet történt a kétdimenziós kottaírás egydimenziós, azaz karakteres megjelenítésére.
Az internetes világ hajnalán, a kilencvenes évek elején is megjelent már az igény a kották interneten történő terjesztésére. Első körben beszkennelték a kottákat, és így továbbították. A kották e formáját is digitális kottának nevezik, bár ez annak kezdetleges módja.
Később létrehoztak olyan digitális kottákat, amelyek lejátszhatóak voltak néhány zenei programmal. Így lehetett rajtuk módosítani is. Emellett létrehozták az úgynevezett midi formátumot, amelyekkel a zenei kottákat képezték le, illetve kódolták digitálisan. A midi formátumban az egyes hangszerekhez csatornákat rendelnek, és az egyes hangok jellemzőit, továbbá a hangok megszólalásának időbeli sorozatát tárolják. Maximum 16 csatornához lehet hangszert rendelni.
Később pedig megjelentek a kottaszerkesztő programok, amelyek digitális kottafájlokat hoznak létre, és amelyek tökélyre fejlesztették, és számos lehetőséggel kibővítették a digitális kották világát. 1998-ban jelent meg az első olyan szoftver, amely lehetővé tette jogvédett kották digitális formában történő online árusítását. Így a digitális kotta azonnal letölthető és az előre megvásárolt megjelenítő szoftver segítségével szerkeszthető, transzponálható, hangszerelhető és végül, de nem utolsósorban midi formátumban lejátszható. Alig egy évvel később megjelent az hordozható digitális kotta megjelenítő eszköz.